Eurostar Song Contest

SANAL ŞARKI YARIŞMASI
 
HomeHome  PortalPortal  RegisterRegister  Log inLog in  
--- 5 TEMMUZ SAAT 19:00'DA TÜM ÜLKELER İÇİN YENİ ÜLKE BAŞVURULARI BAŞLAYACAK --- ÜYELER SEÇTİKLERİ YENİ ÜLKELERLE YARIŞMAYA 51. YARIŞMA İTİBARİYLE KATILACAKLAR

Share | 
 

 ''Punk Rock''

Go down 
AuthorMessage
quera81
Süper Üye
Süper Üye
avatar

Male
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 23
Nerden / Where Are You? : Toronto-CANADA
Aktiflik Puanı : 2902
Pep : 8
Kayıt tarihi : 2009-05-20
Represent Country / Temsil Ettiğin Ülke :

PostSubject: ''Punk Rock''   Fri Sep 04, 2009 1:55 pm

Punk rock, kökenleri 1974 ve 1975 yıllarına, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'a dayanan ve kendisini Ramones, Sex Pistols, The Damned, ve The Clash gibi gruplarla kanıtlamış düzen karşıtı rock muzik hareketidir.

Punk terimi ise, punk rock'a dayalı alt kültür için kullanılmaktadır. Bu altkültür agresif gençlik, kendine özgü giyim tarzı, Punk İdeolojisi ve D.I.Y. (do it yourself-kendin yap) etiğini kapsamaktadır.

Punk; kültür, politika ve estetiği ile kurumsallaşmış sanat teorileri ve bunu yaratan topluma, toplumsal sisteme karşı doğmuş bir reddediştir. Punk, sanatçıyı insan olarak görür, geleneksel ve kalıplaşmış davranış ve yaşam biçimine karşı yıkıcı bir tavır geliştirir. Bireyin kişisel gelişimini yönlendiren, yaşam biçimini şekillendiren toplumsal organizmayı her şeyin suçlusu olarak görür ve saldırmaktan çekinmez. Punk'a göre her şey alt üst olmalıdır; aykırı, ayrıksı giyim tarzı, sanat ve gündelik yaşamda sınırlann belirsizleştirilmesi, bilinçli kışkırtıcılık, kabul görmüş ve tekdüzeleşmiş yaşam biçiminin yeniden düzenlenmesi (ya da düzensizleştirilmesi) punk yaşam biçiminin devrimci taktikleridir.
Türkiye'de ve Avrupa'da punk-rock 2001 offspring konseriTürkiye'de punk-rock yapan pek çok grup vardır. Çoğunlukla punk rock yapan gruplar ska, emo gibi tarzlara da kaymaktadır. Bunların arasında ana akım bir grup olan Athena da vardır. Aynı zamanda Taksim punk sahnesi, Ankara punk sahnesi ve İzmir Punk sahnesi hareketlidir.

Önemli gruplardan biri Rashit'tir. En eski Türkçe punk rock gruplarından biridir. Geçen senelerde Rock'n Coke'a çıkması tepki toplamış da olsa kendine özgü bir hayran kitlesi vardır.

Ayrıca Bursa'lı bir grup olan Deli, ÖsYeMe isimli şarkısı ile oldukça ses getirmiştir. Bu sükselerini İnleten nağmeler(blz) adlı progressive rock albümleriyle devam ettirmişlerdir. Günümüzde hala o eski sert punk duruşunu gösteren gruplar da mevcuttur. Tampon, Dead Army Boots,Poster-iti, bunların başlıcalarıdır. Bunun yanı sıra Not Made in China, the A.Y.I.L.A.R, Hükmen Mağlup, Vagon ,Höst, The Jackpot, gibi daha pek çok grup Türkçe Punk Rock yapmaktadır.

Son yıllarda indie akımı ve punk müzik brit soundunda kaynaşmasıyla dünyada "guitar band" olarak anılan indie-punk gruplarının artışı ve başarısı Türkiye'ye geç de olsa yansımıştır. The Revolters, Well Behaved, Suitcase gibi gruplar hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi elde etmişler ve dikkat çekmişlerdir
Back to top Go down
....Xtina...
Ayın Üyesi
Ayın Üyesi
avatar

Female
Mesaj Sayısı : 1156
Yaş : 108
Aktiflik Puanı : 1289
Pep : 7
Kayıt tarihi : 2009-07-13
Represent Country / Temsil Ettiğin Ülke :

PostSubject: Re: ''Punk Rock''   Sat Sep 05, 2009 3:38 am

Çok sevdigim bi rock türü Wink tşk ederiz paylaşım için
Back to top Go down
quera81
Süper Üye
Süper Üye
avatar

Male
Mesaj Sayısı : 1753
Yaş : 23
Nerden / Where Are You? : Toronto-CANADA
Aktiflik Puanı : 2902
Pep : 8
Kayıt tarihi : 2009-05-20
Represent Country / Temsil Ettiğin Ülke :

PostSubject: Re: ''Punk Rock''   Sat Sep 05, 2009 4:26 pm

Rica ederiz ne demek..=]
Back to top Go down
 
''Punk Rock''
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Eurostar Song Contest :: Diğerleri :: Culture & Art / Kültür & Sanat-
Jump to: