Eurostar Song Contest
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eurostar Song Contest

SANAL ŞARKI YARIŞMASI

HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  
--- 5 TEMMUZ SAAT 19:00'DA TÜM ÜLKELER İÇİN YENİ ÜLKE BAŞVURULARI BAŞLAYACAK --- ÜYELER SEÇTİKLERİ YENİ ÜLKELERLE YARIŞMAYA 51. YARIŞMA İTİBARİYLE KATILACAKLAR

Bu romanı kendim için yazdım`

Go down 
2 posters
AuthorMessage
cRazyAngeL
Süper Moderatör
Süper Moderatör
cRazyAngeL

Female
Aktiflik Puanı : 3613
Pep : 15
Represent Country / Temsil Ettiğin Ülke : Bu romanı kendim için yazdım` Biqck1

Bu romanı kendim için yazdım` Empty
PostSubject: Bu romanı kendim için yazdım`   Bu romanı kendim için yazdım` I_icon_minitimeSun Apr 12, 2009 12:51 pm

skender Pala, divan edebiyatı araştırmaları üzerine çalışırken, 2004
yılında `Babil`de Ölüm İstanbul`da Aşk` adlı romanıyla yazı hayatına
yeni bir kapı açmıştı. Bu ilk romanın devamı gelecek miydi? Yaklaşık
beş yıl aradan sonra gelen `Katre-i Matem` (Kapı Yayın

Katre-i Matem,
müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor.
Okurlar, bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor ve bir devre
adını veren `lale`nin izinde yazarın oluşturduğu büyüleyici atmosferin
içinde yol alıyor. Katre-i Matem, Osmanlı`nın
en tartışmalı günlerinden hayat sahneleri çiziyor. O günlerde yaşanan
aşklar da yer buluyor romanda. Sevdiğini, evliliklerinin ilk gecesinde
kaybeden kahramanın izinde, Lale Devri`nden Patrona Halil isyanına kadar bir yolculuğa çıkıyor okur. Roman,
bir yanıyla sürükleyici bir polisiye, bir yanıyla da aşk romanı.
İskender Pala ile yeni romanını konuştuk. Pala, ileride bir filme
senaryo olabilecek Katre-i Matem`i, kendisi için yazdığını söylüyor.Roman,
müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor.
Kitabın başına neden okurun alışık olmadığı özellikte bir sunuş bölümü
yerleştirme ihtiyacı duydunuz ve hayali bir yazar oluşturdunuz?Tarihî romanların okuyucusu bilhassa diyaloglarda tarihî cümleler veya eski tarz bir anlatım arayabilir. Bu
durumda o dilin eski kelimelerini bilmeyen kitleye kendinizi kapatmanız
söz konusudur. Oysa tarihimizi en ziyade öğrenmesi gerekenler,
gençlerimizdir. Benim gündelik dilimi bile ağır bulan bir gençlik
yaşıyor. Bu yüzden bulduğum elyazmasını yalınlaştırarak romanın dil sorununu çözmeye çalıştım.Romanın özünde bir çiçek, yani lale var. Sizin için laleyi bu kadar esrarlı kılan ne?İki yıl evvel İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına İstanbul`da Lale Zamanı adıyla bir kitap hazırlamış ve o dönemde lale hakkında araştırmalar yapmıştım. Lalenin nasıl yetiştirildiği, tarihî ve kültürel arka planı, XVI. ve XVIII. yüzyıllarda İstanbul`un lale merkezi olduğu, hatta bunlardan ikincisine sonradan Lale Devri adını takmamız vs. hep beni bu güzel çiçeğe yönlendirmişti. Üstelik de İstanbul, bütün zamanları içinde en güzel, en estetik, en zarif ve yaşanılır halini o çağda yaşamıştı. İstanbul ile lale birleşince her ikisini de anlatmadan duramazdım.Ele aldığınız dönem, belki de Osmanlı`nın en tartışmalı dönemi. Neden bu dönemi tercih ettiniz, biraz bugünleri andırdığından mı?Lale Devri
zenginin çok zengin, fakirin çok fakir olduğu, güvenlik ve sosyal
adaletin tükendiği, bu arada modern hayata doğru atılımların yapıldığı,
bilim ve fenne değer verilirken kültürün göz ardı edildiği, akıl tercih
edilirken gönlün sahne dışına itildiği, sosyal çalkantı ve patlamaların
gizli örgütler tarafından yapıldığı vs. yönleriyle günümüze bir
izdüşümü sunmaktadır. Ben de bu yüzden Lale Devri`ni öne çıkardım. Ancak dikkat çekmek istediğim başka bir husus daha vardı: İstanbul`un Lale Zamanı.
Yani lale çiçeği etrafında oluşan bir estetik açılım. İnsanların
güzelliklere, gülümsemelere, yakınlaşmalara, tabiata, şiire en ziyade
ihtiyaç duydukları bir zamandayız ve lale çiçeği ekseninde İstanbul bütün bunlara kapılarını açmış durumda. Lale çiçeği her şehirde güzeldir, ama en çok da İstanbul`a yakışır. XVI. yüzyılda Avusturya ve Hollanda`ya, XIX. yüzyılda da Kanada`ya İstanbul`dan
gitmiştir. Ben yüzyıllar geçerken insan ögesinin hiç değişmediğini,
değişen şeyin yalnızca kıyafetler olduğunu söylerim hep. İhtiraslar
ve aldatmacalar, iyiler ve kötüler, yönetenler ve yönetilenler her
zaman vardır ve her çağda aynı biçimde davranırlar. Yalnızca
kullandıkları araçlar değişir.Roman kahramanı Hafız Çelebi`nin ağzından lalenin hikâyesi anlatılırken, geçmişe özlemin vurgulandığını görüyoruz. Hatta kaçırılmış bir kız tanımlaması yapılıyor? Buradan okur tam olarak ne anlamalı?Lale, Doğulu bir çiçektir ve ilk önce Türklerin bahçesinde açmıştır. Orta Asya`dan Anadolu`ya, Selçuklulardan Osmanlılar`a lale hikâyeleri doludur. Şimdi ise lale borsası Hollanda`da kuruluyor. Şimdi ben, lale hakkında geçmişe özlem duymakta haksız mıyım? Keşke laleyi şimdi de dünya piyasalarına İstanbul`dan gönderebiliyor olsaydık.Romana yerleştirdiğiniz derkenar ve resimler bir romanda çok alışık olduğumuz bölümler değil...Okuyucum
benden aşk hikâyeleri dinlemeye alışkındır. Onları hayal kırıklığına
uğratmak istemediğimi itiraf edeyim. Ayrıca aşk ile macerayı paralel
ilerletmek için bir yenilik yapmak gerekmişti, onu yaptım.Roman özünde bir aşk romanı gibi görünse de okuru maceradan maceraya gezdiren bir polisiye roman tadı da veriyor. Katre-i Matem`e hem aşk hem de polisiye romanı diyebilir miyiz?Katre-i Matem`i
aşktan ziyade macera romanı diye kurguladım. Kovalamacanın kaynağını
aşka bağladığım için hem aşk hem de polisiye çizgisi paralel yürüdü.Katre-i Matem, kurgusu itibarıyla film senaryosunu da andırıyor. Romanı bir gün beyazperdede görebilecek miyiz?Romanı
yazarken bir senaristin işini kolaylaştıracak hemen her şeyi yaptım.
Filmi çok pahalı olacaktır; ancak mutlaka bir gün birileri bu senaryoyu
film yapmak isteyecektir. Eğer Hollywood düzeyinde bir film olursa neden olmasın?!..Romana son halini verirken Amerika`da olduğunuzu biliyoruz. Yabancı bir ülkede ve yalnız olmanız romana etki etti mi?Amerika`ya ülkemizi temsilen bir yazar kolonisine katılmak üzere iki aylığına çağrılmıştım. Ancak iki hafta kalabildim. Bu iki haftada sakin bir zihin ile romanın son okumasını yaptım; pek çok yerini kısalttım, pek çok ilave yaptım.İlk
romanınızda divan edebiyatı yönünüz daha fazla hissediliyordu. Fakat bu
romanınızda romancı-yazar yönünüz ağır basıyor. Siz iki romanınızı
nasıl değerlendiriyorsunuz?Katre-i Matem, Babil`de Ölüm İstanbul`da Aşk`a nazaran daha bir roman oldu sanırım. Çünkü Babil`de Ölüm`ü divan şiiri için yazmıştım, bunu kendim için yazdım.
Back to top Go down
http://www.dreamworld.forumn.org
quera81
Süper Üye
Süper Üye
quera81

Male
Nerden / Where Are You? : Toronto-CANADA
Aktiflik Puanı : 2902
Pep : 8
Represent Country / Temsil Ettiğin Ülke : Bu romanı kendim için yazdım` 2z6a0sg

Bu romanı kendim için yazdım` Empty
PostSubject: Re: Bu romanı kendim için yazdım`   Bu romanı kendim için yazdım` I_icon_minitimeSat May 23, 2009 6:55 pm

paylaşım için teşekkürler..
Back to top Go down

Bu romanı kendim için yazdım`
Back to top 
Page 1 of 1